KERTGONDOZÁS-KERTÉPÍTÉS-NYARALÓ KARBANTARTÁS

Sokéves tapasztalattal a hátunk mögött vállalunk házi kertek, villák, társasházak, céges zöldterületek egész éves és alkalmi kertgondozását. Ha megbízható, magas szakértelemmel rendelkező csapatra szeretné bízni a kertgondozást, kertfenntartást

Kertjeinkben a kertgondozási teendőket a tavasz beköszöntével szoktuk kezdeni, ilyenkor végezzük el a tavaszi nagytakarítást. Tavasszal végezzük el a növények többségénél az alakító, formáló metszéseket, amely magas szakértelmet és hozzáértést igényel. Tavasszal metszhető növények pl: a gyümölcsfák, rózsák és nagyon sok cserje, bokor, amik lehetnek lombhullatók és örökzöldek is.  Minden kertben tavasszal egy általános lemosó permetezést végzünk, ezt mind a gyümölcsfákon, mind a dísznövényeken elvégezzük.

Ahhoz, hogy megfelelő minőségű, tömöttségű és élénkzöld színű gyepet kapjunk, elengedhetetlen a jó minőségű gépekkel történő alapos gyepszellőztetés. Ilyenkor a tél folyamán elpusztult növényi részeket távolítjuk el a gyepből, ami egy filcréteget képez a talaj felszínén. Ez a filcréteg gátolja a megfelelő mennyiségű levegő, víz és tápanyag talajba jutását ez által gyengíti pázsitállományunkat.  Ezzel egy időben történik a gyep felülvetése és tápanyag utánpótlása is. Felülvetésre azért van szükség, mert a pázsit idővel kiritkul, öregszik. A ritkás gyepben megjelennek a gyomok, amik elrondítják a pázsit összképét, ha nem védekezünk ellenük egy idő után oly mértékben elszaporodnak, hogy csak egy újbóli komplett füvesítéssel kapunk ismét szép gyepet. A pázsitban előforduló fontosabb gyomfajokról cikkeinkben olvashatnak bővebben.  A megfelelő vegyszerrel könnyen kezelhető ez a probléma.

A gyep legalapvetőbb ápolási munkái közé tartozik a nyírás. Nyírással a gyep felületét egyenletessé tesszük, amely ez által ápolt jelleget és használható felszínt biztosít sportoláshoz, kikapcsolódáshoz. A pázsitgyepek jellemzője a rendszeres nyírással történő állandó gyepmagasság biztosítása a fenntartási céloknak megfelelően. Egyes fűfajok nyírástűrése eltérő, és a kitűzött céloknak megfelelően más és más nyírási magasság tartására van szükség. A nyírással folyamatos növekedésre és megújulásra késztetjük a gyepet, ezáltal megtartjuk és fokozzuk vegetatív jellegét, a számunkra kívánatos nagy mennyiségű zöld hajtástömeget. A fűnyírás hatását a gyepre, az eltávolított levélzet mértéke határozza meg, amely a nyírásmagassággal és gyakorisággal van szoros összefüggésben. Alapszabály, hogy a gyepet rendszeres nyírással állandóan röviden kell tartani és lehetőleg mindig azonos, a fűfajnak megfelelő magasságra kell vágni.

Elengedhetetlen munkafolyamat a megfelelő tápanyag ellátás. Nagyon fontos, hogy a tápelemek mindig a növény számára felvehető formában legyenek jelen, ellenkező esetben optimális tápanyag-ellátottsági értékek mellett is felléphetnek hiánytünetek. A tápelemeket Mikró- és Makró elemek szerint csoportosítjuk. A makró elemek közül a nitrogénnek, a foszfornak és a káliumnak van meghatározó hatása a pázsitgyep minőségére és esztétikai értékére. A tápanyagellátás tervezéséhez csak úgy, mint a nyírásnál is, figyelembe kell venni a füvek növekedési ritmusát. A füvek virágzó generatív hajtásaikat tavasszal hozzák. Ekkor jobban nő a fű, és a tápanyag bevitel tovább fokozza ezt a fejlődési erélyt. A nyár folyamán, június második felétől, a füvek többsége már nem képes generatív hajtásokat nevelni, a meddő hajtások és a levélsarjak növekedési erélye is csökken. Ehhez járul még az egyes gyepalkotók periodikus növekedési ritmusa, vagyis vannak fűfajok, amelyek növekedése nyáron csökken, vagy stagnál, majd ősszel újra indul. A tápanyagellátással egyfajta kiegyenlítésre törekszünk. A műtrágyázás tervezésénél fontos a nitrogén-foszfor-kálium hatóanyagok egymáshoz viszonyított arányának meghatározása. Profi minőségű szabályozott tápanyag leadású gyepműtrágyák helyes használatakor mindig a megfelelő mennyiségű tápanyagot tudjuk kijuttatni a pázsitnak.

Nagyon fontos feladat a megfelelő vízmennyiség biztosítása a gyepnek, amit Öntözéssel tudunk biztosítani. A természetes csapadék mennyisége Magyarországon kevés (400–600 mm), az eloszlása elég kedvezőtlen, ezért kora tavasztól eltekintve, az egész idényben öntözéssel pótolni kell a hiányzó csapadékmennyiséget. Az öntözés gyakoriságát és adagját a pázsitalkotó fajok tulajdonságai határozzák meg. A gyakran rövidre nyírt gyep sekélyebben gyökerezik, ezért rendszeres öntözést igényel. A kijuttatandó víz mennyiségét a kertre jellemző talaj és fényviszonyok határozzák meg. Nagyon fontos az egyenletes vízelosztás, amelyet finom porlasztással érhetünk el. Az öntözés ideje a gyakorlatban többféle lehet, de élettani szempontból a pázsitok öntözésére legmegfelelőbb időpont a reggeli órákban van. Ilyenkor alacsony a párolgás, nem lesz vízveszteség, és a fű napközben felszárad, ami kedvezőtlen feltételeket teremt a gombás betegséget számára.

Az itt említett munkák, alap kertgondozási, kertfenntartási feladatok egy igényes szép kertben. Amennyiben Önnek nincs rá ideje vagy nem tud ill. nem szeretne velük foglalkozni forduljon hozzánk bizalommal, mi levesszük az Ön válláról a terhet és szakképzett, megbízható sok éves tapasztalattal rendelkező  kertgondozó csapatunkkal. 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 23
Tegnapi: 7
Heti: 46
Havi: 393
Össz.: 140 402

Látogatottság növelés
Oldal: Füvesítés,gyepszőnyegezés,fűnyírás,kaszálás
KERTGONDOZÁS-KERTÉPÍTÉS-NYARALÓ KARBANTARTÁS - © 2008 - 2024 - kertmesterek.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »