Hogyan tudjuk ezt megtenni: mivel szeretnénk, hogy szép legyen a kertünkben a pázsit s a növényzet ezért öntözésre lesz szükségünk annál is, inkább mert a zsebünk telítettsége sem utolsó szempont. Tehát marad az öntöző rendszer, amelyet ha jól odafigyelünk, meg tudjuk oldani önállóan is vagy szakember segítségét kérni. A tervezési részére mindenképp szakemberre van szükség. Mert nem mindegy, hogy milyen vízhozamra van igény, milyen nyomásra, hány körre kell osztani. Szivattyú esetében milyen jelleggörbéjű szivattyút helyezzünk el, mennyi a nyomás igény s mennyi a veszteség stb.…
Milyen a cső átmérő hány kör szükséges, ezt csak szakember tudja kiszámolni, hová kerüljön, a mágnes szelep hálózati vízrendszernél szintén érdekes lehet a nyomás és a rendszer felépítése. A Rotoros, ill. esőztető automata rendszerek különösen kényelmesek lehetnek a több idő intervallum beállítására, amely indítja a körönkénti mágnes szelepeket elektronikával, ill. esőérzékelővel mely eső esetén blokkolja vagy kiiktatja a rendszer indulását. Ezeknél az elektronikáknál az áramszünet esetén sem lehet probléma, mert tartalék elem biztosítja a rendszer memóriájának megtartását, ill. működését, emelet ahol elektromos áram utólag vagy egyáltalán nem építhető ki oda megoldható teljes mértékben, elemmel működő elektronikával helyettesíteni.
A tervezés mikor már megtörtént a telepítés viszonylag egyszerű: ásunk egy kb. 30-40cm mély árkot a gerinc vezetéknek, amiből utólagosan lesznek a lekötések megfúrós, nyereg idommal H betű formájában, de ez a terven úgy is szerepel, mert a lehetőség adja. Ezen kívül az elektronikától a mágnes szelepekhez, ill. az esőérzékelőhöz stb.. visszük az elektromos vezetéket.
Csepegtető- Öntözés: Legelőször annyiban tér el, hogy indulásnak mindenképpen egy manométeres nyomás csökkentőt helyezünk el. Előzőekhez képest, hogy ez a talajban a növények tövéhez adagolja a vizet. Erről lényeges tudni, hogy az előzőekben említetett rotoros, ill. esőztető rendszerrel egy körön nem indítható. A következő, ami lényeges kis apró szelepek zárják a lukacsos csövet, amely külön méretezve van, s általánosságban geotextiliát tesznek a cső alá a szelepek megóvása végett, ill. hogy a vizet felfogja, amiben segít a tetejére terített faháncs „Mulcs”.
MICRO öntözés: Mint a neve is mondja az öntözés legkisebb módja! Felhasználása, sziklakertek, balkonok, egy egy apró, de vízigényes növény ellátására, amelynek a közelébe nem pusztán nedvességet kedvelő növény is van. Használják még bokor, apró cserjék, és terülők locsolására is. Szerelése viszonylag egyszerű a csöpögtető rendszerbe egy kisméretű lukat fúrunk és egy magasságában állítható pálcát helyezünk el. Annak tetejére többféle szöget bezáró öntöző fejet szerelünk fel, mint a rotoros, és esőztető rendszerre.
HUNTER, TORO, RAIN BIRD
Az öntözőrendszer felépítése:
|