Ismét tervezéssel kezdjük, mint minden más kertészeti munkát, amibe belebírjuk vinni ötleteinket, és ízlésünket. Aztán jöhet a kivitelezés. Mivel a sziklakerti növények, nem túl igényesek /évelők, általában törpe örökzöldek, különböző kövirózsák, stb., ezért a talaj összetételének sem kell erősen tápanyag dúsnak lennie. Az alsó réteg szinte maradhat a helyszínen felásott termett föld, majd egy vízáteresztő réteg kerül fölé, aztán egy gyengén kevert talajt olyan földre cserélni, amely megfelelő tápanyagot fog szállítani a majdani sziklakerti növényeinknek. Itt érdemes olyan földdel pótolni, ami szerves anyagot tartalmaz; ide értem, bizonyos százalékban, száraz marhatrágyával összekevert, sziklakertünknek készített anyaggal.
Ezek után tetszés szerint kialakítjuk a sziklakertünk alakját, formáját. Lehetőleg ne szimmetrikus alakban, mindinkább aszimmetrikus formát alakítsunk ki, ugyan is jobban érvényesülnek a növényeink. Az előkészületek során érdemes és előnyös a formát, kerti gyepszegéllyel végigvezetni az esetleges fűnyírás érdekében. Ami még nagyon fontos, hogy figyeljünk a növények ültetési távolságára, és arra melyik növény, milyen magasságba kerül. Gondoljunk arra is, hogy a kis apróság, Egyszer csak felcseperedik. Ezért bekövetkezik a sziklakertben egy óriási tömör ület így nem tudjuk kiismerni magunkat, és megfulladnak a növények.
A későbbi gondozás szempontjából érdemes a már kialakított „Sziklakertet” (Földet) levédeni! Ez történhet Geotextiliával, ami alatt kihalnak a nem kívánatos gyomnövények. Majd a textiliát átvágva ültetjük apró kis növényeinket és a látvány miatt meghintjük vékonyan színes kaviccsal vagy fahánccsal. Ami a nyári hónapokban hasznunkra válhat. Megtehetjük ezt fakéreggel, „Mulcs”, ami ugyanazt a szerepet tölti be, mint a textília, mégpedig oly módon, hogy az utóbbiból van apróbb, és nagyobbra darált, több színű a választék. Lényeges, hogy az apróra daráltat tegyük, alulra mert az folytja el a gyomot.
Egyben szépia hatása is van a sziklakertünknek, igaz a Mulcsozást az ültetés befejezése után végezzük el, kb.5-10 cm vastagon. Mulcsozás után már nem sok tenni valónk akad, esetleg csöpögtető rendszert, ill. mikro öntöző kerül elhelyezésre, a növények vízszükséglet ellátása érdekében.
Sziklakerti növények kiválasztása: Egy sziklakert minél színesebb annál mutatósabb, ezért érdemes olyan növényeket választani, amelyek az év minden szakaszában örömöt szereznek a szépségükkel. Néhány példa: a jól megszokott Kövirózsa, Varjúháj, Euréka, stb. Lehet néhány gyönyörű és különböző Tulipánt, Törpe rózsákat. Nem utolsó sorban az elmaradhatatlan örökzöldek, például: Cukorsüveg, Télálló kaktuszokat, amelyek az év minden napján ott pompáznak a mi örömünkre. Tehát olyan növényeket válasszunk, amik januártól-decemberig a kert dísze.
|