Az alábbiakban különböző kreatív ötleteket szedtem össze, egyszerű, teraszon vagy kertben elhelyezhető kisméretű csobogók készítéséhez. A hozzávalók pár ezer forintból beszerezhetők bármelyik barkácsboltban, és az elkészítés sem több pár óránál. Az elkészítést részletes leírások segítik.
Az alapelv mindegyik megoldásnál hasonló: Fogunk egy edényt amit vagy a földbe süllyesztünk, vagy a föld felett helyezünk el – ez lesz a csobogó víz tartályaa. Amennyiben az edény nem vízhatlan, műanyag fóliával béleljük. Az aljára rakjuk a mini szivattyút, amit kövekkel rögzítünk az elmozdulás ellen. Ennek a tetejére jön egy rács, amit kövekkel fedünk el, ezek között vezetjük ki a műanyag csövet, amiből a víz fog folydogálni. Feltöltjük a rendszert vízzel, és kész is a csobogónk.
Ez a csobogó igazán "mediterrános" hatást kelt, de bármilyen stílusú kertbe bátran ajánlható. A föld feletti variációk közül való.
Az elkészítéséhez egy lyukas falú korsóra, és egy terrakotta tálra, kövekre és egy kis kerti szivattyúra van szükség. A nagy terrakotta tálat fóliával béleljük, hogy a nedvességet megtartsa.
A részletes leírást képekkel itt olvasható >>
Ez a kerti burkolatba olvadó csobogó a japán kertek egyik sajátja, de bármilyen városi kertbe szervesen beilleszthető. A készítéséhez a földbe kell ásni a vízhatlan edényt, ezért meglévő teraszra, burkolatra nem lehet ráhelyezni, viszont jól alkalmazható lenne akár virágoskertbe ágyazva, kövek közé helyezve.
Ez már egy kicsit összetettebb barkácsolási munkákat igénylő csobogó, és a mérete is jóval nagyobb ha nagy méretű kövekből készítjük.
Az Ezermester cikke egy egyszerű leírást ad a házilag elkészíthető csobogókról. Ez a csobogó olyan kis méretű, hogy akár a lakásban is elhelyezhető.
Az elkészítéséhez csak a tálra, kövekre, szivattyúra, és egy hálóra van szükség.
Ez a csobogó igazán eltér a többitől. Egy nagy malomkő (utánzat) kell hozzá, pár talicska folyami kavics, és a szivattyú, elektromos csatlakozás.
Ez már egy igazán profi megoldás – és sajnos leírás sincs hozzá. Az elv viszont ugyanaz, a kő alatt van egy vízhatlan tartály (fólia medence stb…) benne a szivattyúval, amibe visszacsorog a víz, így a szivattyú újra meg tudja forgatni a vizet.
A csobogó körüli részt pedig törpe növésű fenyőfélékkel és sziklakerti növényekkel ültették be.
Az alábbi cserepekből összeállított csobogó már igazán ezermesteri feladat. 3 különböző méretű agyagcserépből készült fém összekötő elemekkel (ez a része nekem nem tetszik). Bár a kész mű valóban dekoratív, kisgyermekes családoknak a feldőlés veszély miatt nem ajánlom.
Leginkább talán kis méretű balkonra, erkélyre tudnám elképzelni, egy nagyon barkácsoló kedvű férj vagy nagypapa lekötésére :)