KERTGONDOZÁS-KERTÉPÍTÉS-NYARALÓ KARBANTARTÁS

Sokéves tapasztalattal a hátunk mögött vállalunk házi kertek, villák, társasházak, céges zöldterületek egész éves és alkalmi kertgondozását. Ha megbízható, magas szakértelemmel rendelkező csapatra szeretné bízni a kertgondozást, kertfenntartást

Kedvenc növényeinken sajnos igen gyakran megjelennek az alábbi, megbetegedésekre utaló tünetek. Mi pedig tanácstalanul állunk a cserép mellett, mert nem tudjuk biztosan, hogy mi is lehet a probléma. Lássuk hát! 
 
Kezdjük a tünetek és az okok bemutatását, a növényen lentről felfelé haladva.
 
Fehér foltokat okozhat az agyagcserépen a KEMÉNY VÍZ, illetve a TÚLZOTT TÁPOLDATOZÁS (tápanyag túltengés).
Zöld nyálka jelenhet meg az agyagcserépen, ha TÚLÖNTÖZZÜK a növényt vagy a FELESLEGES VÍZ elvezetése nem megoldott.
 
Rothadhat növényünk szára és levele abban az esetben, ha TÚLÖNTÖZZÜK vagy éjszaka VÍZ ÁLL A LEVELEKEN.
 
Az alsó levelek megszáradnak és lehullanak.
Három általános oka lehet: KEVÉS FÉNY, MAGAS HŐMÉRSÉKLEt vagy VÍZHIÁNY. 
 
A levelek megsárgulnak és lehullanak
Teljesen általános, hogy a kifejlett növény alsó levele megsárgul és lehullik. Ha azonban egyszerre több levélnél is ugyanezt tapasztaljuk a legvalószínűbb ok: TÚLÖNTÖZÉS vagy HIDEG HUZAT.
 
Az új növényről hullanak a levelek.
Egy-két alsó levél elvesztése egy frissen átültetett, egy újonnan vásárolt vagy az egyik szobából a másikba áttelepített példánynál nem rendkívüli jelenség. A HELYVÁLTOZTATÁSI SOKKOT igyekezzünk a legkisebbre csökkenteni azzal, ha csak egy kicsivel nagyobb cserépbe ültetjük át a növényt, mint amilyen az előző volt. A boltból hazamenet óvjuk és árnyékos helyről úgy tegyük át jól megvilágított helyre, hogy előbb tartsuk egy pár napig félárnyékos helyen a növényünket.
 
Lyukak
2 okból keletkezhetnek a leveleken:
1., FIZIKAI SÉRÜLÉS (pl: a porszívó bekapja a földre helyezett virág levelét)
2., ROVARKÁRTEVŐK (Lásd: a Kártevők cikkünkben!) << Tarka levelek egyszínűvé, zölddé válnak 
Egyszerű a magyarázat: a növény NEM KAP ELÉG FÉNYT.
Amennyiben lehetséges távolítsuk el a zöld levelet hozó szárat és a növényt tegyük az ablak közelébe, hogy minél több fény érhesse.
 
A levelek kicsik és sápadtak, a szár megnyúlt.
Télen és kora tavasszal fordul elő , ha a növényt a korlátozott fénymennyiséghez viszonyítva, túlságosan meleg helyen tartottuk, a földje pedig túlzottan nedves volt. A gyenge minőségű hajtásokat vágjuk le. 
A növekedési időszakban jelentkező tünetek legvalószínűbb okai: TÁPANYAGHIÁNY, FÉNYHIÁNY. 
 
A növény lassan vagy egyáltalán nem fejlődik.
Télen a KEVÉS FÉNY miatt ez természetes, ne is erőltessük a növekedést. 
Nyáron TÁPANYAGHIÁNY, TÚLÖNTÖZÉS vagy FÉNYHIÁNY jöhet számításba. Ha ezek az okok mind kizárhatóak és a hőmérséklet sem magas, akkor a növényünk valószínűleg KINŐTTE A CSEREPÉT.
 
Hirtelen levélhullás
A hosszabb időn át tartó fonnyadás vagy elszíntelenedés után bekövetkező levélhullás, rendszerint a növényt érő SOKK eredménye. Jelentős hőmérséklet emelkedés vagy csökkenés, a nappali fényerősség hirtelen megnövekedése vagy egy igen erős, hideg huzat okozhatja. A fásszárú növények gyökereinél a kritikus szintet meghaladó SZÁRAZSÁG is okozhat hirtelen levélhullást.
 
A levelek bepödrődnek, lehullanak
Ezek a TÚL ALACSONY HŐMÉRSÉKLET, TÚLÖNTÖZÉS vagy a HIDEG HUZAT következményei.
 
Lankadó levelek
A leggyakoribb ok a TALAJ KISZÁRADÁSA vagy a VIZENYŐS TALAJ (túl gyakori öntözés vagy rossz vízelvezetés esetén). Okozhatja még a TÚL SOK FÉNY, a SZÁRAZ LEVEGŐ, a TÚL MAGAS HŐMÉRSÉKLET, a KINŐTT CSERÉP vagy KÁRTEVŐ.
 
Barna levélcsúcs vagy levélszél
Ha a levélszél sárga vagy barna sokféle okra gondolhatunk. TÚLÖNTÖZÉS, VÍZHIÁNY, FÉNYHIÁNY, TÚL SOK FÉNY, TÚL ALACSONY ILL. TÚL MAGAS HŐMÉRSÉKLET, TÁPANYAGFELESLEG, SZÁRAZ LEVEGŐ, HUZAT.
 
Foltok, pöttyök a leveleken
Ha ezek sárgák vagy barnák, a legvalószínűbb ok a VÍZHIÁNY. Ha a foltok területe puha és sötétbarna az ok: TÚLÖNTÖZÉS. Ha a foltok, pöttyök fehérek vagy szalmaszínűek HIDEG VÍZZEL TÖRTÉNT ÖNTÖZÉS vagy SPRICCELÉS, TÚL SOK NAPSÜTÉS vagy valamilyen KÁRTEVŐ az ok.
 
Fénytelen, élettelen levelek.
Valószínűleg TÚL SOK A FÉNY, vagy a TAKÁCSATKA a bűnös. A por is fakóvá teheti a leveleket. 
 
A felső levelek sárgák, de egészségesek
Általában a TÚL KEMÉNY VÍZ okozza.
 
Gyorsan hervadó virágok.
Gyakori ok: VÍZHIÁNY, SZÁRAZ LEVEGŐ, FÉNYHIÁNY, TÚL MAGAS HŐMÉRSÉKLET.
 
A virágok nem fejlődnek.
Ha a növény eléri a virágzási életszakaszt és a megfelelő évszakban mégsem jelennek meg rajta virágok, akkor ennek több oka is lehet. Leginkább a ROSSZ FÉNYVISZONYOKRA, FÉNYHIÁNYRA vagy a NAPPALOK RÖVIDSÉGÉRE gyanakodhatunk.
További ok lehet még a TÁPANYAGFELESLEG, a SZÁRAZ LEVEGŐ, a TRIPSZ (lásd kártevők).
 
A virágbimbók lehullanak.
A levélhullást okozó viszonyok sokszor egyben a bimbók és virágok elvesztéséhez is vezetnek. Többnyire SZÁRAZ LEVEGŐ, VÍZHIÁNY, FÉNYHIÁNY, a CSERÉP ÁTHELYEZÉSE és ROVARKÁRTEVŐ szerepel az okok között
 
Gyümölcsfák betegségei és kártevői
Csonthéjasok moníliás rothadása
 
Tünetei: a virágok, a hajtások, a gallyak és a termések is fertőződhetnek. A virágok és a fiatal termések megbarnulnak, elszáradnak. A levelek, a hajtások és a gallyak elfonnyadnak és elszáradnak. A gallyak és a termések valamilyen sérülés esetén is fertőződhetnek. A sérüléseknél gyakran mézgafolyás indul be. A termések főleg érés idején fertőződnek. A termésen először barna foltok jelennek meg, amelyek puhák, majd ezek az egész termésen elterjednek. A fertőzés helyén megfigyelhető a gombásodás. A termések lehullanak, vagy mumifikálódva az ágakon maradnak. A termések sérülését repedés, jégverés, kártevők rágása okozhatja.
 
Védelem: elsősorban megelőzés. A termőhelyek gondos megválasztása szellős, napos hely, megfelelő ültetési távolság, légmozgást elősegítő korona biztosítása, tápanyagellátás biztosítása (szerves). Fertőzés esetén a fertőzött ágak eltávolítása, védelem a kórokozó és kártevők ellen.
 
A monília ellen először virágzáskor kell védekezni. A fertőzés kialakulásának kedvez az esős időjárás. A permetezést virágzás kezdetén és elvirágzáskor kell alkalmazni. A további védekezések az időjárástól és a fa egészségi állapotától függő.
 
 
 
Csonthéjasok levéllukasztó betegsége
 
Tünetei: tavasszal a fiatal egy éves termőágakon rügyfakadás elmarad. A rügyek körül nekrotikus (mézgás) foltok jelennek meg. Az elhalt részeken gyantafolyás indul be, erőteljes fertőzés esetén az ágak elszáradnak. A kifejlett leveleken néhány mm átmérőjű sötétvörös foltok jelennek meg, amelyek elszáradnak és kiesnek. A terméseken enyhe besüppedő foltok és rágásszerű nyomok alakulnak ki. A súlyosabb fertőzés korai lombhullással jár, az éveken át ismétlődő fertőzés a fiatal fákat gyengíti, akár az elhalásukat is okozhatja.
 
Védelem: a fertőzött lehullott lomb és termések eltávolítása. Tavasszal gombaölő szeres permetezés, tápanyag (szerves) utánpótlás.
 
 
Őszibarack levélfodrosodása
 
Tünetei: főleg a levelek fertőződnek, de ez átterjedhet a hajtásra és a gyümölcsre is. A levelek kisebb, majd később nagyobb kidudorodás, világoszöld és piros színű jelenik meg. A fertőzött levelek elszáradnak és lehullanak. A sarjhajtások növekedése megáll, megdagad és bereped. Súlyos fertőzés esetén elhalnak. A terméseken pirosas színű foltok keletkeznek
 
Védelem: elsősorban megelőzés jellegű. Fertőzés esetén a fertőzött levelek eltávolítása, permetezés és tápanyag utánpótlás.
 
 
Cseresznyelégy
 
Tünetei: a fehér lárvák a cseresznye kukacosodását okozzák. A termések a rágás helyén megpuhulnak, megbarnulnak és rohadnak
 
Jelentősége: a cseresznyelégy a cseresznye legfontosabb kártevője. Elsősorban az édes fajtákat támadja meg, a kései érésű fajták veszélyeztetettebbek.
 
Védelem: rovarölő szeres permetezéssel.
 
 
Fekete cseresznye levéltetű
 
Tünetei: a fertőzött levelek csavarodnak, besodródnak, az így kialakult részek fészekként szolgálnak. Ez a cseresznye egyetlen tetű kártevője. A levéltetű a meggyet és a cseresznyét is megtámadja. A peték az ágak kéregrepedéseiben telelnek át.
 
Jelentőség: a tetvek nagy kárt okoznak, mind a fiatal, mind pedig az idősebb fák ágain is.
 
Védelem: rovarölő szeres permetezéssel.
 
 
Zöld őszibarack levéltetű
 
Tünetei: a levelek erőteljesen besodródnak, tekerednek. A tünetek megtévesztően hasonlóak a tafrinához.
 
Jelentősége: A hajtások növekedése erős fertőzés esetén leállhat és befolyásolja a termés minőségét és mennyiségét.
 
Védelem: rovarölő szeres permetezéssel.
 
 
Almatermésűek moníliás betegsége
 
Tünetek: a gombásodás főleg a terméseket támadja meg, ritkábban a fiatal hajtásokat és a virágzatot. A gyümölcsökön barna foltok jelennek meg, a termés megbarnul és megrothad. A fertőzött termések lehullanak vagy a fán marad, ahol mumifikálódik. A fertőzések sérülések nyomán fertőződnek (jégverés, kártevők okozta sérülés).
 
Jelentőség: a gomba az almát a körtét és a birset fertőzi.
 
Védelem: megelőzés jellegű, gombaölő szerrel.
 
 
 
 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 24
Heti: 60
Havi: 29
Össz.: 136 867

Látogatottság növelés
Oldal: Növénybetegségek tünetei,okai
KERTGONDOZÁS-KERTÉPÍTÉS-NYARALÓ KARBANTARTÁS - © 2008 - 2024 - kertmesterek.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »